נגן בוזוקי

הבוזוקי הוא כלי נגינה שמשתייך למשפחת כלי המיתר, לבוזוקי יש ארבעה זוגות מיתרים כאשר המוזיקה היוונית והים תיכונית היא הבית הבטוח שלהם.

הבוזוקי הוא סוג של בגלמה מפותחת. השם בוזוקי הוא נגזרת של המילה "בוזוק" (צוואר) רפרנס ישיר לצוואר הארוך והצר של הבוזוקי. נגני בוזוקי הם מוזיקאים מאוד מוערכים וזאת בזכות המהירות של נגינתם מעוררת ההשראה.

נגן בוזוקי
נגן בוזוקי

מבנה הבוזוקי

הבוזוקי המסורתי (שמקורו ביוון) ישנם שלושה זוגות של מיתרים. ב 1955 החל ייצור המוני של בוזוקי שיש לו ארבעה זוגות מיתרים. השינוי הזה הפך את הבוזוקי המוכר לכלי נגינה שאיפשר לנגן בו אקורדים בדומה לגיטרה.

האמת שישנם ביוון עדיין נגני בוזוקי רבים שמסרבים לקבל את הפרוגרסיביות המוזיקלית ודואגים לשמשמר את הנגינה המסורתית על בוזוקי עם שלושה מיתרים.

במוזיקה הים-תיכונית יש נגנים שהחלו להוסיף סריג נוסף שאינו מחובר לגיטרה בצורה קבועה  לצוואר הבוזוקי סריג ביניים צף (לא מקובע לצוואר) שמאפשר לנגן גם רבעי טונים אלמנט מוזיקלי שדומה לעוד (Oud).

הבוזוקי במוזיקה הישראלית

מכיוון שהמוזיקה הישראלית מושפעת מאוד מהמוזיקה היוונית אפשר להבחין שנגינת הבוזוקי מאוד משמעותית בז'אנר הישראלי הים תיכוני עוד בשלהי שנות ה-70.

הבוזוקי ליווה זמרים ישראלים שהתבססו על המוזיקה יוונית  בלחנים יוונים עליהם כתבו מילים בעברית, לדוגמא זוהר ארגוב שאפשר למצוא הבוזוקי מככב באחד משיריו היפים ביותר "אלינור".

 

בישראל יש נגני בוזוקי מקצועיים ומהווים עמוד תווך במוזיקה הישראלית. מבין נגני הבוזוקי הישראליים המוכרים תוכלו למצוא שמות כמו חיים רומנו, יוסי אהרון ועוד רבים וטובים.

איפה כדאי לקנות בוזוקי?

האמת היא שאין הרבה חנויות שמתמחות במכירת בוזוקי (למרות שאפשר למצוא בוזוקי יד שנייה ברשת) אבל אנחנו כן יכולים להמליץ על מספר חנויות שמתמחות במכירת בוזוקי לכל רמה, בוזוקי למתחילים ובוזוקי למתקדמים כאחד.

חנות אחת היא החנות "צ'יטורי" שמציעה מבחר רב של כלי נגינה אתניים וביניהם בוזוקי. תוכלו למצוא בוזוקי עם 3 זוגות מיתרים, לפי המסורת היוונית עתיקת היומין וגם את הפבוזוקי הפרוגרסיבי עם 4 זוגות מיתרים.

חנות נוספת שמציעה סוגי בוזוקי שונים היא "בית המוסיקה" ברחובות שמעבר למבחר כלי הנגינה תוכלו למצוא מבחר של בוזוקים ברמות שונות.

ללמוד לנגן על בוזוקי

אוקיי אז קניתם בוזוקי עכשיו אתם צריכים לחפש מורה שידריך אתכם בנבכי עולם הבוזוקי. בשביל זה אנחנו כאן.

ב Music index תוכלו למצוא את מיטב המורים לבוזוקי שילמדו אתכם איך להיות נגני בוזוקי מקצועיים.

חשוב בלהזכיר שכמו כל כלי הנגינה חשוב מאוד להשקיע באימונים ולא פחות בלימוד התאוריה, כי רק על ידי הבנת הבסיס והתאוריה המוזיקלית תוכלו להיות נגני בוזוקי מקצועיים.

הנה כמה מהמורים לבוזוקי המומלצים ביותר בארץ:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מדריכים באתר...
דילוג לתוכן