להקות רוק ישראליות מאז ועד היום

תרבות הרוק בישראל היא אחת התופעות המרהיבות שאפשר לבחון בכל מה שקשור למוזיקה בישראל.

בגלל שארץ ישראל התברכה בקיבוץ גלויות רחב היקפים במיוחד בתחום המוזיקלי, השילוב של הרוק במגוון התרבויות הארץ ישראלי ייצר מוזיקת רוק ישראלית ייחודית שההשפעה שלה נראית לאורך ההיסטוריה הישראלית.

תרבות הרוק הישראלית כמו כמעט כל העולם הושפעה משמעותית מהרוק הבריטי והאמריקאי.

להקות רוק ישראליות בשנות ה 70

כשמקשיבים ללהקת החלונות הגבוהים קשה לא להבחין בהשפעות של הביטלס, בין אם בהרמוניות הווקאליות המדהימות של אריק איינשטיין, שמוליק קראוס וג'וזי כץ.

גם הקצב ומעברי התופים בשיר "יחזקאל" ואפילו בשיר "אינך יכולה" מאוד מזכירים המון שירים של הביטלס.

נכון ש"החלונות הגבוהים" היא לא מה שעולה לך בראש כשאומרים "להקת רוק ישראלית"  אבל אין ספק שמדובר בחלוצה המוכרת ביותר בתרבות הרוק הישראלית.

להקה נוספת שאפשר לשמוע בלי שום מאמץ מיוחד את ההשפעות של הרוק הבריטי היא כוורת.

בשנת 73 בישראל כוורת היא אחת הלהקות שהביאו את הסאונד הפינק לויידי לארץ. תפקידי הקלידים יוני רכטר, תפקידי הגיטרות של דני סנדרסון, יצחק קלפטר ואפרים שמיר והקול המחוספס של גידי גוב, כל אלה ועוד הביאו את הסאונד של Pink Floyd ו Jethro toll לארץ.

רוק ישראלי בשנות השמונים

אני חייב להודות ששנות ה 80 היא לא התקופה האהובה עליי במוזיקה אבל אין ספק שלא מעט להקות הרוק הישראליות פרחו בשנות ה 80.

הסינטיסייזרים שתפסו תאוצה בשנות ה 80 נתנו תנופה מטורפת והשראה ללהקות הרוק בישראל.

אין ספק שלהקת הרוק המובילה בשנות ה 80 היא להקת תיסלם, בין הסינטיסייזרים של יאיר ניצני ותפקידי התופים מלאי הטריגרים האלקטרוניים של סמי אבזרדל – מתופף הלהקה.
עדין אפשר לשמוע תפקידי גיטרות שלא מביישות אף להקת רוק בהסטוריית הרוק של ישראל.

יהיה מאוד קשה להתעלם מאווירת הרוק שלהקת רוקפור הביאה למוזיקה הישראלית, אחת מלהקות הרוק הישראליות ששינו את פני הרוק כשהביאו את תרבות הרוק הפיסכדלי לישראל. רוקפור הייתה אחת מהלהקות רוק שהובילו את הרוק הישראלי לניינטיז המאושרים ופה אני חייב להודות שפה אנחנו מדברים על התקופה האהובה עלי ברוק הישראלי!

וזה לא קשור לגיל שלי!

 

להקות רוק ישראליות בשנות ה 90

מכיוון שהרוק בעולם לדעתי עבר שינוי בשנות התשעים וגם בישראל אפשר היה להבחין את השינוי גם פה אצלנו בישראל והשינוי היה הכי ברור היה באמצעות להקת הרוק הישראלית הטובה ביותר בעיניי, להקת "היהודים".

היהודים לקחו את מכלול מוזיקת הרוק האמריקאית והבריטית ועשתה לו המרה לרוק ישראלי עם טקסט ישראלי למהדרין.

לא קשה לשמוע ריפים של גיטרה של Faith no more המון המון השפעה של Led zepplin עם החיספוס הווקאלי המדהים של תום פטרובר ואורית TiTi שחף שהביאו את האווירה של Chris Cornell השם יקום דמו ו Eddie vedder שיבדל לחיים ארוכים.

משם נראה כאילו הברז נפתח והרוק הפך להיות לגיטמי עם המון המון ואריציות מעניינות של רוק ישראלי כמו למשל להקת Orphend land שהביאו את ההשפעות שלהם לתרבות הרוק (טוב נו מטאל) הישראלית והשפיעו לנצח על הסאונד של הרוק הישראלי.

העתיד של הרוק הישראלי

והעתיד של הרוק הישראלי נראה כל כך מעניין כשיש עוד ועוד להקות רוק ישראליות שמחדשות את הנוף של הרוק בארץ עם שילובים מעניינים וחדשניים.

מה אתם אומרים? מהן להקות הרוק הישראליות שהכי עשו ועושות לכם/ את זה?!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מדריכים באתר...
דילוג לתוכן